Muzeum československých počítačů

Úvodem

Dobrý den, stará výpočetní technika mne zajímala již od základní školy. V té době jsem se zajímal o vše, co souviselo s libovolnou počítačovou platformou a dalo se považovat za počítač.

V té době se jednalo spíše o „moderní počítače“ řady AT a velmi rozšířené osmibitové počítače s basicem.

Postupem času jsem ale zjistil, že citový vztah mám především k počítačům československé výroby. Něco mne k nim táhlo a stále táhne.Začal jsem se na ně postupně specializovat a začalo vznikat muzeum Československé výpočetní techniky.

Toužil jsem s takovým prehistorickým počítačem alespoň chvíli pracovat, jelikož jsem bohužel z  generace, která takovéto stroje v provozu již nezažila a o sálových, nebo analogových počítačích ani nemluvě.

Zaměření muzea a specializace

Jelikož se u nás zase tolik výpočetní techniky nevyrábělo, tak je v muzeu zastoupena mimo československé výpočetní techniky i výpočetní technika zahraniční, aby bylo vůbec co vystavovat.

Zastávám názor, že je lepší specializovat se na určitou oblast historické výpočetní techniky a něco se o ní opravdu dozvědět, vytvořit ucelenou sbírku a určitým způsobem ji přesněji zdokumentovat, než bezhlavě sbírat vše, co Vám přijde pod ruku.

Mimo československých počítačů tu najdete počítače řady atari, commodore,sinclair,sharp,Hewlett Packard,Wang,Robotron a  počítače,které mne nějakým způsobem zaujaly ať už rozměry,nebo svou malou rozšířeností.

Nenajdete tu počítače jako: Apple, amstrad,TRS, Sony,Sord, Msx,Acorn,Elwro,Epson,Philips,Mera,schneider a obdobné počítače. Tyto z mého pohledu ne až tak zajímavé počítače přenechám zase jiným nadšencům.

Depozitář a cíle muzea

Muzeum disponuje v současně době přes 1000 kusů počítačů a periférií, které stále přibývají, o hmotnosti několika tun doplněno několika tisíci manuálů.

Cílem muzea je vytváření přesných informací, fotografií o této staré dochované výpočetní technice.

Zajišťování její přístupnosti i pro veřejnost, zdokumentování, zajišťování prostor pro její další vystavování a také shánění  literatury a manuálů, které jsou důležitým zdrojem přesných informací, které by i pomohly při oživování těchto strojů.

Výstavy

Muzeum má v současné době 2 stálé výstavy výpočetní techniky a sice v Brně na FIT na Ústavě informačních systémů v Božetěchově ulici a ve Velešíně na SOŠ strojní a elektrotechnické v České republice,ale již brzy bude i trvalá výstava na Slovensku. Doufám, že trvalých výstav bude do  budoucna stále přibývat.  Co není vystaveno, je uloženo v depozitáři v Orlických Horách a Novém Městě nad metují,kde tato technika čeká na získání nových prostor pro vystavení.

Jak plynul čas…

Když jsem začínal sbírat tuto výpočetní techniku, tak mi stačil maličký regál, nyní už jsou potřeba celé místnosti, které postupně přestávají také stačit. Bohužel z prostorových důvodů není možné soustředit celou sbírku mé výpočetní techniky na jedno místo.

Tvorba internetových stránek

Jak jsem již zmínil, z důvodu velkého množství exponátů rozmístěných na různých místech bude trvat tvorba internetových stránek několik let,proto prosím o velkou trpělivost.

Na internetových stránkách budou jednotlivé počítače a příslušenství označeny podle své rozšířenosti a sice:

A-velmi rozšířené počítače,nebo příslušenství

B-méně rozšířené počítače,nebo příslušenství

C-málo zozšířené počítače,nebo příslušenství

P- prototypový počítač,nebo příslušenství

Jednotlivé příslušenství,které se používalo s danými počítači,naleznete přímo v rubrice u příslušného počítače.

Exponáty

V muzeu najdete výpočetní techniku od lehlých plastových počítačů až po více jak 250 kg počítače,které s příslušenstvím dosahují hmotnosti přes 600 kg.


Motto: "Není důležité kolik počítačů se vyrobilo, ale kolik se jich zachovalo." TOPlist